Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Jaka kwota zadośćuczynienia, odszkodowania lub renty przysługuje poszkodowanym w wypadkach?
Udział w wypadku drogowym jest niewątpliwie bardzo trudnym doświadczeniem, które może odbijać się echem do końca życia osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważna jest świadomość, że pokrzywdzonym należą się świadczenia pieniężne z polisy OC sprawcy, które na pewno złagodzą skutki traumatycznych przeżyć.
Po wypadku drogowym jednym z roszczeń przysługujących bezpośrednio poszkodowanemu jest odszkodowanie – świadczenie związane z pokryciem przez zobowiązanego wszelkich kosztów poniesionych wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. W przepisie regulującym instytucję odszkodowania ustawodawca posłużył się dość ogólnym sformułowaniem „wszelkie koszty”. Zgodnie z orzecznictwem sądowym i przyjętą praktyką poszkodowany może żądać zwrotu kosztów leczenia (zakupu leków, opatrunków, środków ortopedycznych), kosztów konsultacji i zabiegów medycznych, kosztów dojazdów na wizyty lekarskie i rehabilitację, kosztów nabycia niezbędnych aparatów, protez i innego sprzętu potrzebnego do leczenia oraz kosztów pozostawania pod opieką osób trzecich. Kolejnym istotnym czynnikiem determinującym wielkość odszkodowań powypadkowych jest orzecznictwo sądów w sprawach, w których uszczerbek na zdrowiu był porównywalny, a krzywda psychiczna osoby poszkodowanej – zbliżona. Naprawienie szkody musi się zatem wiązać z pełną rekompensatą doznanego uszczerbku. Należy jednak pamiętać, że nie może dojść do nieuzasadnionego wzbogacenia uprawnionego. Innymi słowy, wysokość odszkodowania nie może przekraczać kosztów rzeczywiście poniesionych przez poszkodowanego w związku z wypadkiem drogowym.
Często zdarza się, że poszkodowany w wyniku wypadku drogowego całkowicie lub częściowo traci zdolność do pracy zarobkowej. W tej sytuacji można otrzymać od zobowiązanego rentę uzupełniającą, której wysokość ustala się poprzez porównanie dochodów poszkodowanego przed wypadkiem drogowym i po nim. Jeżeli poszkodowany odniósł w wypadku znaczne obrażenia i w związku z tym wzrosły jego codzienne potrzeby, może otrzymać rentę z tytułu zwiększonych potrzeb – rekompensującą wszelkie wydatki, które musi dodatkowo ponosić z własnych środków. Określenie z góry wysokości takiegoświadczenia jest oczywiście niemożliwe. Wszystko zależy od indywidualnego rozpatrzenia każdej sprawy.
Ponadto ustawodawca przewiduje możliwość dochodzenia zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, rozumianą jako cierpienie fizycznie i psychiczne. Zadośćuczynienie ma złagodzić cierpienia poszkodowanego, które wystąpiły wskutek wypadku lub mogą wystąpić w przyszłości. W przepisie regulującym tę instytucję posłużono się terminem „odpowiednia suma pieniężna”, a zatem wysokość zadośćuczynienia zależy od konkretnego przypadku i ma na celu jak najpełniejszą realizację funkcji kompensacyjnej tego świadczenia. Na wysokość zadośćuczynienia niewątpliwe wpływają m.in. rozmiar i czas trwania doznanej krzywdy, cierpień fizycznych i psychicznych oraz natężenie bólu, długotrwałość leczenia, utrata przez poszkodowanego perspektyw na przyszłość, jego wiek, a także nieodwracalne następstwa wypadku (kalectwo, oszpecenie). Niekiedy wysokość zadośćuczynień kilku- lub kilkunastokrotnie przekracza odszkodowania przyznane przez ubezpieczyciela za szkody majątkowe na osobie. Ustalając sumę zadośćuczynienia, ubezpieczyciel musi pamiętać, że życie i zdrowie człowieka są niewątpliwe dobrami najcenniejszymi.
W obecnie obowiązujących przepisach prawa nie istnieje żadna definicja, a nawet wzmianka, która określałaby wysokość przysługujących świadczeń. Wysokość roszczeń skierowanych przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu będzie zależeć w głównej mierze od dowodów zgromadzonych przez pełnomocnika, argumentacji, jak również praktyki orzeczniczej danego sądu apelacyjnego. Ogólne wskazówki i wytyczne formułuje w swoim orzecznictwie Sąd Najwyższy. Nie dotyczą one jednak kwot, lecz sposobu obliczania wysokości świadczeń pieniężnych przysługujących uprawnionym, który trzeba stosować w każdej sprawie.
Skuteczność dochodzenia wymienionych świadczeń w dużej mierze zależy od działań samego poszkodowanego. Trzeba pamiętać, że w trakcie procesu likwidacji szkody ubezpieczyciel opiera się na dokumentacji, którą poszkodowany mu przedłoży. W związku z tym w pierwszej kolejności – jeżeli to możliwe – należy zadbać o dokumentację potwierdzającą przebieg wypadku (najlepiej wezwać policję na miejsce zdarzenia lub sporządzić jak najdokładniejsze oświadczenie wskazujące na winę sprawcy). Zaleca się, by poszkodowany skorzystał z usług profesjonalisty (radcy prawnego, względnie adwokata) trudniącego się odzyskiwaniem świadczeń odszkodowawczych. Pozwoli to prawidłowo i sprawnie przeprowadzić postępowanie likwidacyjne przed ubezpieczycielem.
Czas wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela | Wy pytacie, prawnik odpowiada
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla kierowcy samochodu za wypadek z udziałem rowerzysty
czytaj więcej >
Czy ubezpieczyciele bogacą się na ludzkiej krzywdzie?
czytaj więcej >
Co robić, gdy pieniądze z odszkodowania są potrzebne natychmiast?
czytaj więcej >
Ugody pozasądowe z ubezpieczycielem i sprawcą – BŁĄD, który może wiele kosztować
czytaj więcej >
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
czytaj więcej >
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
czytaj więcej >
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?
czytaj więcej >
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie lub skazanie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla rowerzysty za wypadek komunikacyjny
Odwołali się od decyzji ubezpieczyciela. 2,2 mln zł odszkodowania przyznał im dopiero sąd apelacyjny
Nie rezygnuj z odszkodowania – te pieniądze po prostu ci się należą!
Odszkodowanie za wypadek w pracy. Kompendium wiedzy dla poszkodowanych
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?