
Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Postępowania odrębne w sprawach małżeńskich
W niniejszym artykule omawiamy postępowania odrębne dotyczące spraw małżeńskich, takich jak unieważnienie małżeństwa, rozwód oraz ustalenie istnienia bądź nieistnienia małżeństwa.
Na wstępie zaznaczamy, iż zgodnie z art. 191 k.p.c. w trybie postępowań odrębnych mogą być rozpoznawane wyłącznie te sprawy, które zostały do tych trybów przekazane. Nie można również z powództwami przekazanymi do trybu postępowania odrębnego łączyć powództw rozpoznawanych w trybie „zwykłym” procesowym.
W art. 425 k.p.c. określony został zakres zastosowania postępowania odrębnego w sprawach małżeńskich. Należą do niego następujące sprawy:
Odrębności procesowe tych spraw są następujące :
W postępowaniu w sprawach o rozwód i o separację ( art. 436-446 kpc) charakterystyczne jest dodatkowe obligatoryjne postępowanie pojednawcze i zakaz wnoszenia powództwa wzajemnego, aczkolwiek pozwany również może żądać rozwodu.
Kodeks zawiera szczególne przepisy dotyczące postępowania dowodowego. Obligatoryjne jest tu przesłuchanie stron. Według art. 441 k.p.c. postępowanie dowodowe ma na celu przede wszystkim ustalenie okoliczności dotyczących rozkładu pożycia małżeńskiego oraz okoliczności dotyczących dzieci stron i ich sytuacji życiowej, a w razie uznania powództwa także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. Wtedy, gdy pozwany uznaje żądanie pozwu, albo gdy małżonkowie wnoszą zgodnie o zaniechanie orzekania o winie, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron (art. 442). Wobec tego, że sąd okręgowy może dokonać również podziału majątku wspólnego, a nawet nakazać eksmisję jednego z małżonków, postępowanie dowodowe powinno dotyczyć związanych z tym okoliczności.
W czasie trwania procesu o rozwód lub separację nie może być wszczęta odrębna sprawa:
Małżonek może dochodzić roszczeń alimentacyjnych od drugiego małżonka (art. 444). Istotne dla takich spraw jest swoiste zabezpieczenie powództwa w zakresie zaspokojenia potrzeb rodziny na czas procesu, co do pieczy nad małoletnimi dziećmi oraz korzystania ze wspólnego mieszkania. Jeżeli w przedmiocie zaspokojenia potrzeb rodziny lub alimentów pomiędzy małżonkami i pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi zapadło prawomocne orzeczenie przed wszczęciem sprawy o rozwód lub o separację, a zachodzi potrzeba zmiany wysokości świadczeń, sąd wydaje w tym zakresie postanowienia przewidziane w art. 443 § 1i 2 k.p.c. W razie śmierci jednego z małżonków postępowanie umarza się (art. 446). W wypadku gdy postępowanie o zaspokojenie potrzeb rodziny lub alimenty wszczęto przed wytoczeniem powództwa o rozwód lub o separację, a nie doszło jeszcze do wydania orzeczenia, należy je z urzędu zawiesić co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o rozwód lub separację.
W zakresie innych spraw małżeńskich, tj. o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa, a w szczególności o unieważnienie małżeństwa, stosuje się odpowiednio wiele przepisów dotyczących rozwodu (art. 451).
Jako odrębne można uznać przepisy o ustanowieniu kuratora w miejsce zmarłego małżonka. Nie stosuje się w tym postępowaniu przepisów o zawieszeniu postępowania na zgodny wniosek stron lub niestawiennictwa obu stron (art. 449). Zawiesza się natomiast postępowanie o unieważnienie małżeństwa w razie śmierci jednego z małżonków. Na uwagę zasługuje w tym postępowaniu udział prokuratora, którego zawiadamia się o terminach rozpraw.
W sprawach o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami, art. 452 k.p.c. nakazuje stosować w nich odpowiednio szereg przepisów odrębnego postępowania w sprawach małżeńskich, lecz art. 425 k.p.c. nie zalicza ich do takich spraw.
Odszkodowanie za wypadek sprzed lat – do kiedy można go dochodzić? [INFOGRAFIKA]
Nieruchomość państwowa jako hipoteka na zabezpieczenie kredytu
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne areszto...
Glossa do wyroku sądu najwyższego ws. stosowania badania kodu genetycznego w postępowaniu dowodowym
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?