Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym przed i po 3 sierpnia 2008 r.
W roszczeniach osób poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz bliskich osób zmarłych żądanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę stanowi dominującą pozycję. Podstawą prawną żądania zadośćuczynienia jest art. 446 § 4 i 445 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że w razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Odszkodowanie za wypadek śmiertelny reguluje art. 446 § 3 KC.
Zadośćuczynienie za wypadek śmiertelny uregulowane jest w oddzielnym przepisie, art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego, który reguluje kwestię zadośćuczynienia należnego osobom bliskim zmarłego w następstwie czynu niedozwolonego. Przepis ten został dodany ustawą z dnia 30 maja 2008 r., która weszła w życie 3 sierpnia 2008 r. Zgodnie z jego brzmieniem, Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie dla osób, których bliscy ponieśli śmierć w wypadku przed sierpniem 2008 r. jest jak najbardziej realne do uzyskania. Co do odszkodowania za śmierć osoby bliskiej, której zgon nastąpił w wyniku czynu zabronionego (deliktu), np. wypadku komunikacyjnego, sprawa jest oczywista, gdyż w tym zakresie nie nastąpiła zmiana przepisów.
Natomiast odnośnie zadośćuczynienia przed wprowadzeniem art. 446 §4 KC, tj. przed 3 sierpnia 2008 r., wprost dającego możliwość uzyskania zadośćuczynienia, Sąd Najwyższy, rozstrzygając przedstawione mu zagadnienie prawne, wyjaśnił, iż zadośćuczynienie pieniężne najbliższemu członkowi rodziny zmarłego przysługuje za doznaną krzywdę w wyniku czynu zabronionego przez jakąkolwiek ustawę. Tę krzywdę stanowi zerwana więź rodzinna wskutek śmierci osoby najbliższej poszkodowanemu. Więzi te stanowią fundament prawidłowego funkcjonowania rodziny i podlegają ochronie prawnej. Wprowadzając zaś art. 446 §4KC, ustawodawca miał na celu jedynie ułatwienie dochodzenia zadośćuczynienia pieniężnego za śmierć osoby bliskiej spowodowaną deliktem.
Należy pamiętać o tym, że 3 sierpnia 2008 r. nie jest graniczną datą, przed którą nie można było w ogóle żądać zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Sąd Okręgowy w Gdańsku i Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a następnie Sąd Najwyższy wielokrotnie podkreślał, że w stanie prawnym sprzed wspomnianej nowelizacji można było przyznać osobom najbliższym zmarłego zadośćuczynienie pieniężne na podstawie przepisów o naruszeniu dóbr osobistych.
Katalog dóbr osobistych, zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego, który wymienia je przykładowo, nie jest katalogiem zamkniętym. Doktryna, judykatura oraz traktaty i umowy międzynarodowe wielokrotnie wymieniają szereg dóbr osobistych, takich jak: więzi rodzinne, życie w rodzinie, prawo do posiadania pełnej rodziny, relacje uczuciowe między członkami rodziny czy korzystanie z wzajemnej pomocy i wsparcia rodziny.
SN w uchwale z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt III CZP 32/11, LEX nr 950584 wyjaśnił, iż „Sąd może przyznać najbliższemu członkowi rodziny zmarłego zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 w związku z art. 24 § 1 k.c. także wtedy, gdy śmierć nastąpiła przed dniem 3 sierpnia 2008 r. wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia”.
Podobnie Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 października 2010 r. sygn. akt III CZP 76/10 (BSN 2010, nr 10 s. 11) stwierdził, iż: „Najbliższemu członkowi rodziny zmarłego przysługuje na podstawie art. 448 k.c. w zw. z art. 24 § 1 k.c. zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, gdy śmierć nastąpiła na skutek deliktu, który miał miejsce przed dniem 3 sierpnia 2008 r.”.
Należy jednak pamiętać, że na podstawie wspomnianych przepisów może być należne zadośćuczynienie (a nie odszkodowanie po wypadku śmiertelnym osoby bliskiej) w formie pieniężnej pod warunkiem kumulatywnego zaistnienia przesłanek warunkujących odpowiedzialność sprawcy, a więc:
Okoliczności te muszą zostać udowodnione i wynikać ze stanu faktycznego sprawy. Tylko w takiej sytuacji sąd może wydać wyrok na korzyść poszkodowanych.
Warto też pamiętać, że odszkodowanie za wypadek śmiertelny osoby bliskiej zawsze przysługiwało, jednak przed datą 3.08.2008r. sądy uwzględniały w jego ramach także elementy naprawienia krzywdy; obecnie odszkodowanie ma charakter tylko majątkowy.
Odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym przewidziane w art. 446§3 kc
czytaj więcej >
Jak miarkować zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek śmiertelny – kryteria
czytaj więcej >
Odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta – świadczenia przysługujące za śmierć ojca
czytaj więcej >
Ugody pozasądowe z ubezpieczycielem i sprawcą – BŁĄD, który może wiele kosztować
czytaj więcej >
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Odszkodowanie za wypadek na stoku narciarskim
Odszkodowanie za wypadek w pracy. Kompendium wiedzy dla poszkodowanych
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?