Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Radca prawny – pełnomocnik osób poszkodowanych w wypadku
W codziennej pracy naszej kancelarii często spotykamy się z pytaniami: Kto może być pełnomocnikiem osób poszkodowanych w wypadkach drogowych i innych? Co oznacza pojęcie pełnomocnik? Kim jest taka osoba i jak może pomóc w sprawie o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę? W niniejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na te i inne pytania, mając nadzieję, że rozwieją one wszelkie wątpliwości.
Pełnomocnik to osoba upoważniona do wykonywania określonych obowiązków w imieniu innej osoby bądź firmy. Zakres obowiązków pełnomocnika może określać m.in. zawarta pomiędzy stronami umowa.
W sprawach o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę najlepszym wyborem na pełnomocnika jest wybór radcy prawnego. Radca prawny jako pełnomocnik jest osobą umocowaną przez pokrzywdzonego, w formie jednostronnego oświadczenia woli, do dokonywania w jego imieniu (z bezpośrednim skutkiem dla osoby reprezentowanej) czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie, mających najczęściej na celu uzyskanie, w sposób pośredni lub bezpośredni, odszkodowania, zadośćuczynienia i renty na rzecz osoby poszkodowanej. Na podstawie tego dokumentu pełnomocnik jest upoważniony do reprezentowania (zastępstwa) mocodawcy w zakresie określonym w pełnomocnictwie, w stosunkach prawnych z innymi osobami, którymi najczęściej są sprawcy szkody i zakłady ubezpieczeń. Pełnomocnictwo jest niezbędnym dokumentem, pozwalającym na reprezentację osoby poszkodowanej przez radcę prawnego w procesie likwidacji szkody oraz w procesie karnym i cywilnym. Ponadto radca również może wnieść tzw. kasację (czego nie może zrobić osoba nieuprawniona, może to zrobić wyłącznie adwokat lub radca prawny).
Zgodnie z art. 87. 1. KPK strona inna niż oskarżony może ustanowić pełnomocnika. Zatem pokrzywdzony może działać w postępowaniu karnym przez pełnomocnika. Ustawodawca określił w art. 88 Kodeku Postępowania Karnego, kto może być w postępowaniu karnym pełnomocnikiem. Otóż treść tego przepisu jest następująca: „Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny”.
Odpowiednie stosowanie przepisów art. 77, 78, 83, 84 i 86 § 2 KPK powoduje, iż:
W Kodeksie Cywilnym znajduje się podstawowa regulacja instytucji pełnomocnictwa – art. 98 k.c. i następne przepisy. Przepis ten nie jest definicją pełnomocnictwa, a jedynie wskazuje istotę tej instytucji, tj. możliwość dokonania czynności prawnej w imieniu mocodawcy przez pełnomocnika.
Ponadto należy pamiętać, że jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej, szczególnej formie.
Po pierwsze, radca prawny – jako profesjonalista – posiada stosowną wiedzę i doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia, które pozwolą na właściwe wykonywanie praw i obowiązków osób poszkodowanych w wypadkach.
Osoba poszkodowana, o ile oczywiście sama nie jest prawnikiem, zwykle nie zna przepisów, procedur, poglądów doktryny i orzecznictwa sądów powszechnych oraz nie ma doświadczenia w prowadzeniu spraw odszkodowawczych, co sprawia nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z uzyskaniem przysługujących jej świadczeń. Często też bywa tak, że sprawy o odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę są stosunkowo wymagające psychicznie i dla osoby poszkodowanej mogą stanowić dodatkowe, wyjątkowo stresujące zadanie, jakie lepiej przekazać komuś, kto w postępowaniu zachowa zimną krew i nie da się ponieść emocjom.
Kolejnym przypadkiem w którym skorzystanie z pomocy pełnomocnika jest wskazane, może być wystąpienie dodatkowych okoliczności, takich jak np. przebywanie mocodawcy za granicą i trudności (finansowe, czasowe – np. wysoki koszt powrotu do kraju, konieczność uzyskania urlopu z pracy etc.) z ewentualnym powrotem do kraju oraz osobistym zajęciem się daną sprawą.
Przeczytaj także: Rodzaje pełnomocnictwa – poradnik do A do Z
Pełnomocnikiem bezwzględnie powinna być osoba całkowicie godna zaufania, posiadająca odpowiednią wiedzę, kompetencje i doświadczenie, jak również praktykę bądź wymagane uprawnienia, które pozwolą jej godnie reprezentować cudze interesy.
Odpowiedź na to pytanie jest zatem następująca:
Innymi słowy, zachowajmy wszelką ostrożność na etapie wyboru pełnomocnika i sporządzania pełnomocnictwa; dołóżmy starań, żeby dokumenty były przygotowane profesjonalnie i bez błędów.
Konkludując, szczególnie przestrzegamy przed udzielaniem pełnomocnictw osobom nie będącymi racami prawnymi, gdyż nie wiąże ich ani Kodeks Etyki Radców Prawnych, ani najczęściej nie posiadają oni ubezpieczenia OC, a – co najważniejsze – wiedzy i doświadczenia wynikającego z praktyki uzyskanej podczas odbywania aplikacji radcowskiej, szkoleń w sądach i innych organach władcy państwowej.
Miałeś wypadek, a może na skutek wypadku zmarła bliska ci osoba? Uzyskaj odszkodowanie i zadośćuczynienie!
czytaj więcej >
Odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym przewidziane w art. 446§3 kc
czytaj więcej >
Czy ubezpieczyciele bogacą się na ludzkiej krzywdzie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym przewidziane w art. 446§3 kc
Miałeś wypadek, a może na skutek wypadku zmarła bliska ci osoba? Uzyskaj odszkodowanie i zadośćuc...
Wypadek komunikacyjny jako przestępstwo – co grozi kierowcy?
Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy – kompleksowy poradnik
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?