Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Zderzenie czołowe polega na uderzeniu jednego pojazdu jego przodem w przód drugiego pojazdu lub na zderzeniu się z nieruchomą rzeczą.
Czasami określenie kto jest odpowiedzialny za wypadek może nie być takie proste. Jeżeli samochód wjechał w nieruchomy obiekt, określenie kto spowodował wypadek jest proste. Natomiast jeżeli dwa pojazdy zderzyły się czołowo, ustalenie który z nich jest sprawcą bywa kłopotliwe. Należy wtedy określić kto popełnił błąd oraz udowodnić kto złamał przepisy o ruchu drogowym wskutek czego spowodował wypadek.
Osoba poszkodowana w wypadku ma prawo dochodzić swoich roszczeń z ubezpieczenia OC sprawcy, który był winien zderzenia czołowego. Niezbędne jednak będzie udowodnienie winy drugiego kierowcy. W celu wykazania, kto był sprawcą zdarzenia czołowego, powinno się najpierw wziąć pod uwagę poniższe okoliczności:
Osoba poszkodowana w wypadku w wyniku zderzenia czołowego pojazdów ma prawo do:
Wysokość odszkodowania, czy też zadośćuczynienia za zderzenie czołowe, wskutek którego ucierpiał uprawniony do żądania, zależy od poniesionych przez niego obrażeń, długotrwałości leczenia, ilości przebytych operacji, wpływie wypadku na jego życie, konieczności korzystania z opieki lekarzy, również psychologa.
W jednym przypadku, kiedy poszkodowany ucierpiał odczuwając jedynie niewielkie dolegliwości bólowe, bez złamań, skręceń, ran, kwota może wynosić 15 000 złotych, a w innym przypadku kiedy poszkodowany odniósł trwały i ciężki uszczerbek na zdrowiu – kwota odszkodowania może wynieść 500 000 złotych, a nawet i więcej, w zależności od uszczerbku.
Najtragiczniejszym i niestety częstym skutkiem zderzenia czołowego jest śmierć uczestników wypadku. Wtedy roszczeń dochodzą rodzina lub osoby bliskie zmarłego. Należy zaznaczyć, że krąg uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia i odszkodowania za śmierć w wypadku może obejmować nie tylko najbliższą rodzinę zmarłego (rodziców, dzieci, rodzeństwo), ale również pozostałych krewnych, z którymi poszkodowany posiadał silne więzi. Prawo do odszkodowania mają też partnerzy z nieformalnego związku.
Sprawca wypadku podczas wykonywania manewru wyprzedzania zderzył się czołowo z pojazdem jadącym z na przeciwka, w wyniku czego pasażer samochodu z przeciwległego pasa doznał obrażeń ciała.
Doznany uszczerbek:
zwichnięcie stawu biodrowego z wieloodłamowym złamaniem tylnego brzegu panewki, bezpłodność, brak możliwości posiadania własnego dziecka
Dochodzone roszczenie:
Sprawca wypadku będąc w stanie nietrzeźwości, po wyjściu z łuku drogowego zjechał na pobocze a następnie wpadł w poślizg i zjechał na lewą jezdnię, po czym uderzył czołowo w nadjeżdżający z przeciwnego kierunku samochód osobowy, w następstwie czego poszkodowany zmarł. W chwili wypadku poszkodowany nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, jednak kierowany przez niego pojazd poruszał się prawidłowo, nie przekraczając dozwolonej prędkości.
Doznany uszczerbek:
Śmierć poszkodowanego
Wywalczona kwota:
Pijany kierowca znacznie przekraczając dozwoloną prędkość, zjechał na pobocze i utracił panowanie nad autem, zjeżdżając na lewą stronę jezdni i uderzając w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód, w wyniku czego poszkodowany poniósł śmierć na miejscu.
Doznany uszczerbek:
Śmierć poszkodowanego
Wywalczona kwota:
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
czytaj więcej >
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
czytaj więcej >
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?
czytaj więcej >
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie lub skazanie?
czytaj więcej >
Polskie sądy coraz częściej orzekają o wysokich odszkodowaniach dla ofiar niesłusznego aresztowania i skazania, ale nie tylko w tych przypadkach…
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne areszto...