Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Niezwykle ważna rola radcy prawnego w uzyskaniu wysokiego odszkodowania. Każdy poszkodowany musi to wiedzieć!
Czy starając się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu bądź za wypadek śmiertelny, opłaca się korzystać z pomocy radcy prawnego? Odpowiedź jest tylko jedna: tak! Ale właściwie dlaczego poszkodowany dobrze zrobi, nie załatwiając sprawy na własną rękę? Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o… pieniądze. W tym przypadku o wysokie odszkodowanie.
Przepisy, szczególnie procedury cywilnej, są złożone, nie zawsze jasne i wymagają wykazania sporej ilości faktów. Niedoświadczone osoby mogą mieć z tym trudności, które w oczywisty sposób będą rzutować na wysokość uzyskanych świadczeń. W innym artykule przedstawiliśmy i wyjaśniliśmy 7 najczęściej popełnianych błędów przez firmy / kancelarie odszkodowawcze i niedoświadczonych prawników, które skutkują zaniżeniem odszkodowania lub utratą należnych świadczeń.
– Duże rozbieżności w praktyce orzeczniczej poszczególnych sądów oraz ogromna ilość, zawiłość i trudności z właściwą interpretacją przepisów prawa mogą być dla poszkodowanych problematyczne. Niepozorne, często zupełnie nieświadome błędy po stronie poszkodowanego, który o odszkodowanie za wypadek stara się samodzielnie, a także brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia zwykle skutkują tym, że ubezpieczyciel wypłaci niesłusznie zaniżone odszkodowanie – wyjaśnia radca prawny Artur Klimkiewicz. Od kilkunastu lat pomaga poszkodowanym w wypadkach uzyskując rekordowe kwoty, nawet w przypadkach, kiedy ubezpieczyciel odmawiał świadczeń. W swojej pracy wielokrotnie spotkał się ze skomplikowanymi sprawami, które zakończyłyby się porażką – gdyby nie skuteczna pomoc prawna.
Mecenas Klimkiewicz podkreśla jeszcze jedno: w sprawie o odszkodowanie warto skorzystać ze wsparcia sprawdzonego, doświadczonego radcy prawnego, który specjalizuje się w tej konkretnej dziedzinie – spraw cywilnych o odszkodowania, zadośćuczynienia i renty.
Mimo, że mogłoby to wydawać się oczywiste, osoby ubiegające się o pieniądze za uszczerbek na zdrowiu czy śmierć osoby bliskiej często są w zbyt dużym stresie po przykrych doświadczeniach i podejmują nieracjonalne, bardzo niekorzystne dla siebie decyzje. Warto więc ponownie podkreślić, że osoby poszkodowane, chcące uzyskać świadczenia powypadkowe w godnej wysokości, odzwierciedlającej cierpienie i żal po śmierci bliskiego, powinny powierzać prowadzenie spraw w pełni kompetentnemu i godnemu zaufania profesjonaliście – radcy prawnemu, który będzie w stanie udowodnić okoliczności, pozwalające na zasądzenie dużych kwot tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia czy ewentualnie renty z powodu uszczerbku na zdrowiu czy śmierci osoby bliskiej.
Właściwe prowadzenie sprawy pozwala wywalczyć dla pokrzywdzonego lub rodziny zmarłego wysokie odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę, osiągające nawet kilka tysięcy złotych lub więcej!
– Najwyższą, rekordową kwotą odszkodowania, którą dla poszkodowanych wygrała do tej pory nasza kancelaria było 2 miliony 200 tysięcy złotych – mówi radca prawny Artur Klimkiewicz, który podobnych sukcesów ma na koncie znacznie więcej.
Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z pośrednictwa osób trzecich, a nie bezpośrednio z pomocy radcy prawnego, który musi starannie udowodnić roszczenie o odszkodowanie oraz dopełnić formalności, wystąpić o wszystkie należne świadczenia, grozi brakiem informacji istotnych dla sprawy albo ich zniekształceniem, a także może skutkować zaniżonym odszkodowaniem. Z tego powodu najlepiej zdać się na wsparcie radcy prawnego, który oferuje odzyskiwanie odszkodowań bez pośredników, takich jak tzw. firmy czy kancelarie odszkodowawcze.
Tych ostatnich najlepiej w ogóle unikać. Mimo tego, że takie firmy mogą zatrudniać zawodowych i uprawnionych do pełnienia roli pełnomocników radców prawnych, zazwyczaj płacą im niewielkie wynagrodzenie za prowadzenie spraw o odszkodowania. Mała pensja w oczywisty sposób przekłada się na mniejsze poświęcenie dla wykonywanej pracy, tym bardziej tak istotnej, bo dotyczącej pomocy poszkodowanym w wypadkach.
Nie można nie zauważyć, że pracujący dla tego typu firm odszkodowawczych radcy prawni są zmuszeni do prowadzenia bardzo dużej ilości spraw w tym samym momencie, co w naturalny sposób ogranicza czas, jaki przeznaczają na zajęcie się każdą z nich. Liczba spraw, którymi firma odszkodowawcza obarcza pracujących dla niej prawników, może dochodzić nawet do dziesięciu czy piętnastu tysięcy!
– Przy takim obłożeniu zadaniami nie ma możliwości, żeby pełnomocnik mógł poświecić każdej sprawie, a więc każdemu człowiekowi, wystarczającą ilość czasu. A jest on po prostu niezbędny do prawidłowego zebrania i powołania wszystkich dowodów i okoliczności sprawy, które z sprawach o zadośćuczynienia i odszkodowania powypadkowe są kwestią bardzo indywidualną. Przykładowo, większe zadośćuczynienie za śmierć ojca otrzyma np. jedynak, dziecko w młodym wieku, dziecko mieszkającego z rodzicami oraz które szczególnie przeżywa śmierć bliskiego, co radca prawny powinien wskazać i udowodnić, aby uzyskać maksymalne odszkodowanie – mówi z żalem mec. Klimkiewicz i tym bardziej zachęca, by sprawy o odszkodowania powypadkowe oddawać radcom prawnym, którzy do swojej pracy, a przede wszystkim do każdego poszkodowanego pochodzą indywidualnie i z pełnym zaangażowaniem.
Kolejną ze złych praktyk firm odszkodowawczych jest metoda „kopiuj – wklej” – pracownik firmy zmienia w dokumentach tylko dane personalne, a główna część zgłoszenia szkody lub pozwu jest taka sama we wszystkich prowadzonych sprawach.
– Jest to fatalne rozwiązanie, bo każda sprawa o odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę powinna być potraktowana indywidualnie i z należytą starannością. Nie wyobrażam sobie stosowania podobnych metod w mojej kancelarii, to niedopuszczalne – podkreśla mec. Klimkiewicz.
Wybór jest więc oczywisty. Ale podejmując słuszną decyzję i szukając radcy prawnego, który pomoże w uzyskaniu odszkodowania, nie można też zgłaszać się do pierwszej lepszej kancelarii. Warto zwrócić uwagę na rekomendacje innych osób, choć te mogą być mylące – nigdy nie wiemy, dlaczego jeden chwali daną kancelarię, zaś inny jest nie do końca zadowolony z obsługi. Dlatego najlepiej kierować się doświadczeniem radcy prawnego i odniesionymi przez niego sukcesami w sprawach odszkodowawczych.
– Im większa praktyka danego radcy, tym z większą ilością sytuacji się spotykał, tym większą ma wiedzę, a więc tym więcej może zdziałać. Jako przykład można wskazać jedną ze spraw, w której nasza kancelaria uzyskała w sądzie dla rodziców po 450 tysięcy złotych plus odsetki, natomiast dla siostry i dwóch braci zadośćuczynienie po 240 tysięcy złotych. Poprawne zajęcie się tą sprawą oraz uzyskanie tak wysokich kwot odszkodowania i zadośćuczynienia wymagało poświęcenia dużej ilości czasu, jak i środków pieniężnych. Po zakończeniu sprawy byliśmy jednak bardzo usatysfakcjonowali olbrzymią poprawą losu poszkodowanych, a ich podziękowania były dla nas największą nagrodą – podsumowuje radca prawny Artur Klimkiewicz.
Czas wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela | Wy pytacie, prawnik odpowiada
czytaj więcej >
Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku? Świadczenia i warunki przyznawania
czytaj więcej >
Co robić, gdy pieniądze z odszkodowania są potrzebne natychmiast?
czytaj więcej >
Odwołali się od decyzji ubezpieczyciela. 2,2 mln zł odszkodowania przyznał im dopiero sąd apelacyjny
czytaj więcej >
Dziedziczenie roszczenia o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
czytaj więcej >
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
czytaj więcej >
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
czytaj więcej >
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?
czytaj więcej >
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie lub skazanie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie za wypadek w pracy. Kompendium wiedzy dla poszkodowanych
Czy ubezpieczyciele bogacą się na ludzkiej krzywdzie?
Dziedziczenie roszczenia o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Jaka kwota zadośćuczynienia, odszkodowania lub renty przysługuje poszkodowanym w wypadkach?
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?