Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > „Jeśli zbagatelizujesz obrażenia po wypadku – ubezpieczyciel to wykorzysta!”
Powiązanie (ustalenie adekwatnego związku przyczynowego) pomiędzy kolizją lub innym wypadkiem a doznanymi obrażeniami lub uszczerbkiem na zdrowiu, ma kluczowe znaczenie, aby można było uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i/lub rentę.
Osoba, która po wypadku odczuwa ból kręgosłupa (ból pleców, szyi), bóle i zawroty głowy lub inne dolegliwości, powinna bez zbędnej zwłoki zgłosić się do lekarza i zrobić stosowne badania. Najlepiej, jeśli bezpośrednio po wypadku zostanie wezwana karetka pogotowia.
Dlaczego to aż tak ważne? Zdarza się, że z powodu szoku powypadkowego i działającej adrenaliny, a nawet bez niego, dolegliwości ujawniają się (stają się odczuwalne) lub nasilają dopiero po pewnym czasie od chwili zdarzenia. W związku z tym, aby zabezpieczyć ewentualne roszczenia w zakresie dochodzenia odszkodowania, poszkodowany, oprócz zadbania o udział pogotowia, powinien skonsultować się z lekarzem w celu otrzymania skierowania na badania, takie jak np. prześwietlenie RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa itd., dzięki którym można wykryć m.in. urazy mózgu (np. krwawienie śródmózgowe), kręgosłupa, układu kostnego i innych narządów wewnętrznych. Wykrycie i udokumentowanie obrażeń, będzie stanowiło twardy dowód w postępowaniu o odszkodowanie.
Niezmiernie ważna jest dbałość o gromadzenie wszelkich dokumentów medycznych i innych. Poszkodowany powinien być świadomy faktu, że ubezpieczyciel lub sprawca wypadku będzie bezlitośnie wykorzystywał wszelkie „furtki”, pozwalające mu uwolnić się od odpowiedzialności odszkodowawczej – najprostszym na to sposobem jest poddanie w wątpliwość związku pomiędzy wypadkiem a doznanymi urazami.
Jeśli poszkodowany ucierpiał w wypadku, to ubezpieczyciel będzie twierdził, iż naturalnym zachowaniem jest skorzystanie z pomocy lekarskiej dla ratowania zdrowia, a jeśli poszkodowany nie skorzysta z pomocy lekarza od razu, to może oznaczać, że doznane urazy mogły powstać w zupełnie innych okolicznościach, a nie w tym konkretnym wypadku, bądź też wskazywać, że poszkodowany mógł przyczynić się do pogłębienia urazu poprzez bagatelizowanie alarmującego bólu głowy, kręgosłupa (pleców, szyi) lub innych narządów. W takiej sytuacji dochodzenie odszkodowania, zadośćuczynienia i renty może być wysoce utrudnione, a czasem może wydawać się skazane na porażkę.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy dać za wygraną – wprost przeciwnie! Z ubezpieczycielem opłaca się, a nawet trzeba wejść w spór. Większość spraw, które prowadziliśmy dla naszych klientów dotyczyło roszczeń, których ubezpieczyciel odmawiał wypłaty, bądź nieraz zaniżył ich wielkość nawet kilkunastokrotnie w stosunku do uzyskanej przez naszą Kancelarię kwoty (Zobacz przykłady spraw odszkodowawczych).
Podobnie prezentuje się sytuacja w przypadku odszkodowania za śmierć osoby bliskiej. Należy zabezpieczyć wszelkie możliwe dowody, świadczące o winie osoby trzeciej w spowodowaniu wypadku, zwłaszcza dane osobowe świadków (imię, nazwisko, adres zamieszkania – nie zameldowania!). Zawsze, jeśli jest to możliwe, należy wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia. Zdjęcia oraz relacje świadków będą stanowiły istotny materiał dowodowy w postępowaniu o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Najlepiej jest też na miejsce zdarzenia wezwać policję.
Aby poznać listę wszystkich potrzebnych dokumentów i zebrać więcej praktycznych informacji, przeczytaj nasz PORADNIK dla osób ubiegających się o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę – „Jakie dokumenty potrzebne są do odszkodowania?” lub jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania zgłoś się po bezpłatną konsultację, w której podpowiemy jaką dokumentacje należy zebrać oraz co zrobić w dalszej kolejności, aby uzyskać wysokie odszkodowanie za urazy głowy i kręgosłupa po wypadku samochodowym.
Odszkodowanie z tytułu śmierci osoby bliskiej w wypadku drogowym przewidziane w art. 446§3 kc
Wypadek komunikacyjny jako przestępstwo – co grozi kierowcy?
Miałeś wypadek, a może na skutek wypadku zmarła bliska ci osoba? Uzyskaj odszkodowanie i zadośćuc...
Radca prawny – pełnomocnik osób poszkodowanych w wypadku
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?