
Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy i w drodze z pracy – kompleksowy poradnik
Aby zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek w drodze do lub z pracy, muszą zaistnieć przesłanki określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Postępowanie powypadkowe określa natomiast ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. 2002 nr 199 poz. 1673). Oba te akty prawne ustalają ponadto zasady wypłaty odszkodowań za wypadek w drodze do i z pracy.
Zgodnie z art. 57b pkt 1 wspomnianej wyżej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. (Dz.U. 1998 Nr 162 poz. 1118), „za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza”.
W punkcie 2. przytoczonego artykułu znajduje się także dodatkowe, bardzo istotne wyjaśnienie, mówiące, że „za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca: 1) innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego; 2) zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych; 3) zwykłego spożywania posiłków; 4) odbywania nauki lub studiów”.
Zdarzenie może zostać uznane za wypadek w drodze do lub z pracy po pierwsze wtedy, gdy było nagłe, czyli nieprzewidywalne i niezależne od poszkodowanego.
Nagłym zdarzeniem będzie np. poślizgnięcie się pracownika na oblodzonym czy ubłoconym chodniku, potrącenie go przez samochód, który wyskoczył z trasy wskutek zderzenia, a także przykładowo spadnięcie gałęzi na autobus, którym jechał on do czy z miejsca zatrudnienia.
Warto przy tym wiedzieć, że za nagłe uznaje się wyłącznie te zdarzenia, w których przyczyna (np. wypadek samochodowy) i skutek (np. złamanie nogi) wystąpiły jednocześnie. Oznacza to więc, że pojęcie nagłości wyklucza zdarzenia, których następstwa chorobowe pojawiają się po upływie dłuższego okresu, przekraczającego jeden dzień roboczy. Z nagłością nie mamy także do czynienia w przypadku długotrwałego działania przyczyny zewnętrznej, które doprowadziło do wystąpienia u pracownika jakiejś choroby dopiero po czasie.
Po drugie, kluczowe dla uznania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub wypadek w drodze z pracy jest to, że zostało ono wywołane przyczyną zewnętrzną, czyli czynnikiem sprawczym niezależnym od poszkodowanego i niewynikającym z tzw. wewnętrznych właściwości człowieka, a więc pozostającym poza jego wolą i świadomością.
Czynnikiem zewnętrznym mogą być przykładowo działania sił przyrody, działania lub zaniechania osób trzecich czy też czynniki mechaniczne.
Zdarza się, że przyczyna wypadku leży i po stronie człowieka, i czynników zewnętrznych. W takiej sytuacji zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy bądź z pracy, jeżeli nadrzędną rolę w jego wystąpieniu odegrała przyczyna zewnętrzna.
Należy tu także wyjaśnić kwestię wypadku, do którego doszło z powodu choroby pracownika. Jeżeli po opuszczeniu domu lub firmy pracownik nagle stracił przytomność i upadł, a wyniki badań lekarskich wykażą, że przyczyną tego była zaburzona akcja serca, to wówczas zdarzenie nie może być zakwalifikowane jako wypadek w drodze do lub z pracy – bez względu na to, czy pracownik wiedział o swojej chorobie czy też nie był świadomy złego stanu swojego zdrowia. Są jednak takie jednostki chorobowe, które nie pozwalają na jednoznaczną kwalifikację zdarzenia. Mowa tu choćby o zawale, który mógł być spowodowany zarówno nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia pracownika, jego nałogami czy nadwagą, ale również ogromnym stresem, którego doznał on np. w pracy – w zależności od okoliczności, w tym drugim przypadku zdarzenie może zostać uznane za wypadek w drodze do pracy/wypadek w drodze z pracy.
Dalsza część zapisu art. 57b w/w ustawy dotyczy nie mniej ważnej kwestii drogi, którą pracownik pokonuje do lub z miejsca zatrudnienia. Zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do lub z pracy, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Ustawodawca dopuszcza tu jednak pewne wyjątki, którym warto przyjrzeć się bliżej:
Wyjątki te należy jednak dobrze zrozumieć, gdyż mają one pewne granice akceptowalności. Jeżeli po pracy pracownik uda się na spotkanie towarzyskie lub akurat stwierdzi, że dziś wróci do domu spacerem czy też zje na mieście, choć zwykle tego nie robi, a dojdzie wtedy do wypadku, to nie zostanie on uznany za wypadek w drodze do lub z pracy. Podobnie z wypadkiem takim nie będziemy mieć do czynienia, gdy pracownik przed czy po pracy uda się np. na lotnisko albo do urzędu w celu załatwienia jakichś spraw, jak również wtedy, gdy zamiast do miejsca stałego zamieszkania pojedzie na miejsce budowy swojego domu (wyrok SN z 28 sierpnia 1997 r., sygn. akt II UKN 205/97, z wyjątkami w pkt 6). W tak definiowany wypadek nie wpisuje się również zdarzenie, do którego doszło, gdy pracownik, w celu załatwienia spraw osobistych, opuścił miejsce pracy w ciągu dnia, chwilowo i zamiarem powrotu do niego.
Pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy, jest zobowiązany poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę niezwłocznie lub natychmiast po ustąpieniu przeszkód, które to uniemożliwiają (pobyt w szpitalu, trudności w nawiązaniu kontaktu z pracodawcą itp.).
Pracodawca jest natomiast zobowiązany w ciągu 14 dni od zawiadomienia o wypadku sporządzić kartę wypadku w drodze do lub z pracy (wg wzoru zgodnego z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej, Dz.U. z 2013 r. poz. 924) i dokonać oceny zdarzenia. W pierwszej kolejności pracodawca ustala, czy zajście istotnie nosi znamiona wypadku w drodze do lub z pracy. W tym celu kompletuje oświadczenia o okoliczności wypadku (od pracownika, świadków zdarzenia) oraz niezbędne informacje i dowody, np. dokumenty z policji i szpitala (zob.: Dokumenty potrzebne do odszkodowania – szczegółowy poradnik). Analizę okoliczności wypadku należy przeprowadzić skrupulatnie, gdyż zależy od niej to, czy pracownikowi zostanie przyznane świadczenie odszkodowawcze i w jakiej będzie wysokości. Jeżeli pracodawca odmówi uznania zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy, to musi w karcie wypadku uzasadnić swoje stanowisko.
Jeśli chodzi o odszkodowania, to sytuacja ma się zupełnie inaczej, gdy mowa o wypadku przy pracy oraz o wypadku w drodze do lub z pracy. Trzeba być świadomym, że z tytułu wypadków w drodze do pracy lub z pracy pracownikowi:
Dodatkowo pracownik może ubiegać się o:
Bliscy pracownika zmarłego wskutek wypadku z drodze do lub z pracy mogą ponadto rościć o zasiłek pogrzebowy z ZUS, rentę, a także wspomniane już odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Na pytania o możliwość uzyskania dodatkowego odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek w drodze do lub z pracy odpowie radca prawny Artur Klimkiewicz. Zachęcamy do zaczerpnięcia bezpłatnej porady prawnej i skorzystania ze wsparcia kancelarii.
„Proszę o pomoc, nie stać mnie na prawnika”, czyli kiedy pomoc prawna nie jest darmowa?
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
czytaj więcej >
Glossa do wyroku sądu najwyższego ws. stosowania badania kodu genetycznego w postępowaniu dowodowym
czytaj więcej >
Nasciturus – dziecko poczęte, lecz nie narodzone. Czy może uzyskać spadek, zadośćuczynienie?
czytaj więcej >
Czy odblaski są obowiązkowe?
czytaj więcej >
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
czytaj więcej >
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
czytaj więcej >
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?
czytaj więcej >
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie lub skazanie?
czytaj więcej >
Państwowa kompensata dla ofiary przestępstwa – kiedy i w jakiej kwocie przysługuje?
Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w wypadku komunikacyjnym przed i po 3 sierpnia 2008 r.
Rekordowe odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć
Glossa do wyroku sądu najwyższego ws. stosowania badania kodu genetycznego w postępowaniu dowodowym
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?