Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Szczegółowy PORADNIK poszkodowanego dla osób ubiegających się o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę
Poradnik Poszkodowanego został opracowany z myślą o wszystkich osobach, poszukujących rzetelnych informacji o sposobach postępowania w sprawach o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Podajemy, co krok po kroku trzeba zrobić i jakie dokumenty przygotować, by móc ubiegać się o należne pieniądze.
Kancelaria Radcy Prawnego Artura Klimkiewicza zajmuje się kompleksowym prowadzeniem spraw o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę, od zgłoszenia szkody, przez reprezentowanie Klienta przed stroną postępowania, aż po moment, w którym poszkodowany otrzymuje należne mu pieniądze.
Profesjonalne wsparcie osoby uprawnionej, np. radcy prawnego, ubiegającej się o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę, zgodnie z wytycznymi wskazanymi w tym poradniku, pozwoli na:
Działając zgodnie z naszym motto „Dajemy więcej”, występujemy w imieniu poszkodowanego/Klienta w:
Przedstawione poniżej informacje oraz wykaz niezbędnej lub pomocnej dokumentacji, są konieczne do wszczęcia i prowadzenia postępowania o uzyskanie należnego odszkodowania, zadośćuczynienia i renty. Sprecyzowanie roszczeń i zgłoszenie ich ubezpieczalni możliwe będzie tak szybko, jak szybko złożysz w naszej Kancelarii wymienione w Poradniku Poszkodowanego dokumenty. Pozostałe informacje o współpracy znajdziesz na końcu poradnika, a w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – skontaktuj się z nami.
Aby uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę i móc ubiegać się o jak najwyższe ich kwoty, niezbędne jest zgromadzenie właściwej dokumentacji i przekazanie jej do Kancelarii. W następnej kolejności, dokumentacja ta zostanie uzupełniona o inne dokumenty czy informacje, w tym sprecyzowanie żądań i powołanie przez Kancelarię podstaw prawnych oraz poglądów judykatury, jakie mogą być kluczowe w sprawie.
Oczywistym jest fakt, iż zarówno w interesie Twoim, jak i Kancelarii leży jak najszybsze zgromadzenie stosownych dokumentów. Warto wiedzieć, że sami poszkodowani mogą ten proces znacznie usprawnić i przyspieszyć.
Najczęściej bywa tak, że osoby uprawnione (występujące o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę), podejmując starania osobiście, są w stanie uzyskać część niezbędnej dokumentacji znacznie szybciej niż Kancelaria. Jak to możliwe? Poszkodowani, osobiście zwracając się o dokumenty do organów ścigania (policja, prokuratura) czy placówek zdrowia etc., oszczędzają sporo czasu. Kancelaria natomiast wszelkie sprawy załatwia przede wszystkim drogą listowną (rzadziej osobiście) – droga listu, który często przez długi czas leży w tego typu instytucjach, czeka na otwarcie lub przekazanie do uprawnionej osoby, jest zdecydowanie dłuższa.
W pierwszej kolejności muszą być ustalone okoliczności zdarzenia:
Przydatne może okazać się również:
Powyższe informacje będą bardzo pomocne w obronie interesów poszkodowanego już w procesie karnym, jak i ewentualnie cywilnym (dotyczących ustalenia winy i mających za przedmiot samo odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę). Warto z własnej strony zadbać o tego typu formalności, ponieważ może zdarzyć się, że policja nie dopełni wszystkich możliwych czynności lub sprawca zacznie mataczyć, powołując fałszywych świadków i zakłamując obraz sprawy.
Proszę zawsze na miejsce zdarzenia wzywać policję. Jest to konieczność, szczególnie w przypadku, gdy sprawca:
Od policji proszę żądać wydania tzw. notatki urzędowej (notatka policyjna), dotyczącej ustalenia okoliczności wypadku. Czasami wydawana jest pisemna informacja o zdarzeniu, uczestnikach i sprawcy.
Jeśli nie jest możliwe uzyskanie notatki policyjnej, proszę na piśmie (czytelnie podpisanym pełnym imieniem i nazwiskiem) odebrać od sprawcy wypadku:
O dokumenty z prokuratury może ubiegać się sam poszkodowany lub Kancelaria w jego imieniu. Z prokuratury należy otrzymać:
Od sądu orzekającego o winie sprawcy Kancelaria musi uzyskać wyrok zapadły w sprawie karnej w ostatniej instancji (tj. tej, w której ostatecznie zakończyła się sprawa) – Sądu Rejonowego, Okręgowego, Apelacyjnego, Sądu Najwyższego. W tym miejscu przypominamy, że należy pamiętać o zanotowaniu sygnatury sprawy.
Warto wiedzieć, że w sprawie karnej, toczącej się przed sądem, wskazane jest występowanie jako oskarżyciel posiłkowy. Dzięki pełnionej funkcji, oskarżycielowi posiłkowemu:
Jeżeli wypadek miał miejsce podczas wykonywania pracy, proszę również zebrać następujące dokumenty:
W postępowaniu o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę musi być udowodniona szkoda niemajątkowa i majątkowa, a zwłaszcza uszczerbek na zdrowiu, jakiego doznał poszkodowany.
Analogicznie: w sprawie o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę z tytułu śmierci osoby bliskiej należy udowodnić pogorszenie sytuacji życiowej bliskich zmarłej osoby. Poszkodowany ma prawo żądać wydania opinii i dokumentacji medycznej zmarłego (dokumentów potrzebnych do prowadzenia postępowania o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę).
Aby było możliwe udowodnienie szkody, a w tym też oszacowanie uszczerbku na zdrowiu poniesionego w związku z wypadkiem, proszę zgromadzić wszelkie dokumenty medyczne, takie jak:
Poszkodowany jest uprawniony i jednocześnie zobowiązany do podejmowania wszelkich działań, mających na celu zmniejszenie rozmiaru szkody, toteż powinno się wykonywać badania w poradniach specjalistycznych (w tym prywatnych), uzyskiwać opinie biegłych itd. – te działania istotnie wpływają na uzyskanie jak najwyżej kwoty odszkodowania, zadośćuczynienia i renty.
Ponadto konieczne może być zebranie i dostarczenie:
Potrzebne są dokumenty, stwierdzające rozstrój zdrowia poszkodowanego (włączając w to zdrowie psychiczne). Najistotniejsze są te, które potwierdzają, że poszkodowany doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak również te, informujące o cierpieniu i bólu odczuwanych po wypadku.
Istotnym elementem rozstroju zdrowia poszkodowanego są urazy psychiczne. Bardzo często poszkodowani odczuwają tzw. zespół stresu pourazowego, objawiający się m.in. nerwicą, zaburzeniami snu, trawienia czy koncentracji oraz lękiem i strachem przed korzystaniem ze środków komunikacji, przechodzeniem przez jezdnię, a nawet wychodzeniem z domu. Każdy poszkodowany, odczuwający negatywne skutki psychiczne wypadku, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty – psychiatry lub psychologa w zależności od stopnia odczuwanych dolegliwości (warto jednak pamiętać, że psycholog nie jest lekarzem i nie może ustalać procentowego uszczerbku na zdrowiu!).
Odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu doznanego urazu psychicznego będzie dochodzone, jeśli poszkodowany wykaże, iż taki uraz wystąpił i był leczony. Proszę domagać się, aby psychiatra i psycholog wystawiali opinie i zaświadczenia o prowadzonym leczeniu i jego związku z wypadkiem. W tym zakresie proszę, podobnie jak to zostało wspomniane powyżej, zgromadzić (najlepiej poświadczone za zgodność z oryginałem) kopie kart medycznych, historii choroby itd.
W celu wykazania i ustalenia wysokości należnego poszkodowanemu odszkodowania, zadośćuczynienia bądź renty, należy skrupulatnie zgromadzić wszelką dokumentację, w tym m.in. z:
Skutki wypadków w postaci różnorodnych urazów (dyskomfort, ból) są odczuwalne nawet wiele lat po wypadku. Skutki te oraz spowodowane nimi ograniczenia w codziennym życiu muszą być udokumentowane, aby z ich tytułu poszkodowany mógł ubiegać się o odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę. Niezbędne w takich sprawach będzie zgromadzenie dokumentów, które wskazują, iż w/w dolegliwości i urazy są następstwem tego konkretnego wypadku:
Im więcej dowodów, tym lepiej.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie w przypadku doznania przez poszkodowanego szczególnie ciężkich urazów ciała (ciężkiego, trwałego uszczerbku na zdrowiu), konieczności opieki nad poszkodowanym przez osoby trzecie bądź stałego leczenia, rehabilitacji, kuracji czy specjalnego żywienia, może obejmować poniesione z tego tytułu koszty. W takiej sytuacji konieczne będzie uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego te fakty, wraz z informacją o zaleconym okresie oraz wskazaniem dziennego czasu i zakresu opieki, rodzaju i ilości leków lub innych środków, ilości zabiegów rehabilitacyjnych, rodzaju żywienia itp. Dodatkowo proszę postarać się uzyskać oświadczenie osoby sprawującej opiekę nad poszkodowanym, zawierające informacje o czasie i zakresie pełnionej opieki oraz wykonywanych w jej ramach czynnościach, a w przypadku osób, które opiekę świadczyły odpłatnie, o rachunki lub umowę dotyczące tej opieki.
Aby ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie w przypadku utracenia lub uszkodzenia podczas wypadku cennych przedmiotów (samochód, laptop, odzież, inne dobra), należy dostarczyć:
Uszkodzonych przedmiotów nie należy wyrzucać – trzeba zachować je do czasu oględzin, jakich dokona przedstawiciel ubezpieczyciela bądź sądu.
Odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz renta obejmuje także utracone korzyści, takie jak dochody czy szanse na przyszłość.
Aby ubiegać się o rekompensatę finansową w tych przypadkach, należy dostarczyć dokumenty wymienione poniżej.
Osoba ta dostarcza:
Osoba ta dostarcza:
Jeśli poszkodowany nie podjął pracy lub zlecenia konieczne jest zaświadczenie pracodawcy, zawierające informację o okresie, w jakim praca miała być świadczona oraz kwocie ustalonego wynagrodzenia, jak również informację, iż jedyną przyczyną niepodjęcia pracy lub niewykonania zlecenia był wypadek.
Jeśli poszkodowany częściowo lub całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy zarobkowej, do oceny jego sytuacji potrzebne będą wszelkie orzeczenia i decyzje wydawane przez lekarzy orzeczników lub inne organy.
Ponadto przydatne będą dokumenty potwierdzające kwalifikacje poszkodowanego w postaci świadectw szkolnych, dyplomów, zaświadczeń o ukończonych kursach, przygotowaniach do zawodu itp., oraz oświadczenie o osiąganych dochodach (netto) z innych źródeł.
Dodatkowo warto sporządzić krótki opis, obrazujący:
W dochodzeniu odszkodowania i zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, trzeba udowodnić pogorszenie sytuacji życiowej, do której doszło w wyniku wypadku i utraty bliskiego.
W tym miejscu warto nadmienić, iż stosowne odszkodowanie należne jest tylko w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji życiowej w związku ze śmiercią osoby bliskiej. Stąd też konieczne jest wykazanie, że u osób bliskich rzeczywiście sytuacja życiowa uległa znacznemu pogorszeniu. Aby tego dowieść, potrzebne będzie sporządzenie dokładnego, lecz w miarę krótkiego opisu, który powinien zawierać następujące elementy i załączniki:
Oświadczenia woli za osoby nieletnie składają ich opiekunowie prawni (zwykle są nimi rodzice lub ustawowi opiekunowie prawni).
Jeżeli poszkodowany nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, konieczne jest wykazanie umocowania jego przedstawiciela ustawowego do działania w imieniu poszkodowanego (w postaci wykazania więzi rodzinnych na podstawie stosownych dokumentów) lub ustawowego umocowania do reprezentowania nieletniego (dziecka) bądź osoby pozostającej pod jego opieką.
W związku z powyższym niezbędne jest doręczenie Kancelarii:
W razie nieposiadania powyżej wskazanych aktów, można je uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Dane teleadresowe pełnomocnika
Artur Klimkiewicz Kancelaria Radcy Prawnego
Rotmistrza Witolda Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
Czynne: poniedziałek – piątek, 8:00 – 16:00 (terminy spotkań uzgadniane są po wcześniejszym kontakcie telefonicznym/e-mailowym)
tel. stacj. 81 448 01 09, kom. 503 138 356, kom. 509 970 455
fax. 81 448 01 09
e-mail: arturklimkiewicz@gmail.com
Wszelką korespondencję proszę kierować na w/w adres listami poleconymi. Dokumenty w formie cyfrowej (np. zdjęcia, skany dokumentów) można wysyłać na wskazany powyżej adres poczty elektronicznej. W korespondencji proszę podawać imię i nazwisko klienta, telefon kontaktowy oraz nr sprawy.
Nie rezygnuj z odszkodowania – te pieniądze po prostu ci się należą!
czytaj więcej >
Ugody pozasądowe z ubezpieczycielem i sprawcą – BŁĄD, który może wiele kosztować
czytaj więcej >
Dlaczego radca prawny?
czytaj więcej >
Do kiedy można ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta – świadczenia przysługujące za śmierć ojca
czytaj więcej >
Jaka kwota zadośćuczynienia, odszkodowania lub renty przysługuje poszkodowanym w wypadkach?
Do kiedy można ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie?
Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku? Świadczenia i warunki przyznawania
Czas wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela | Wy pytacie, prawnik odpowiada
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?