Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Opłata skarbowa od pełnomocnictwa – obowiązek uiszczania mają radca prawny i adwokat
Radca prawny i adwokat od 1.01.2008 r. mają obowiązek uiszczania opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa, jak i każdego odpisu. Podajemy wymagane kwoty opłaty skarbowej oraz wyjaśniamy prawne aspekty powstania obowiązku zapłaty tejże opłaty.
W obecnie obowiązującym stanie prawnym, nie tylko pełnomocnik, ale i mocodawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty od pełnomocnictwa – zatem taki obowiązek ma nie tylko radca prawny i adwokat, lecz także udzielający pełnomocnictwa.
Radca prawny i adwokat uiszczają opłatę skarbową od pełnomocnictwa, jak i każdego odpisu w kwocie 17 zł.
Jeśli pełnomocnictwo złożone w sprawie, zostało udzielne przed dniem 01.01.2008 r., zgodnie z obowiązującymi ówcześnie przepisami, uiszczano opłatę w kwocie 15 zł od pełnomocnictwa w postaci znaczków opłaty skarbowej.
Zgodnie z Art. 19. Ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 października 2006r. (Dz.U. z 2006 Nr 225 poz.1635): „Jeżeli złożono podanie, załączniki do podania, dokonano zgłoszenia lub wystąpiono z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej albo z wnioskiem o wydanie zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji),albo sporządzono dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika lub jego odpis, wypis, przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.”
Stosowanie do art. 6 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej z dnia 20 września 2000r. (Dz.U.04.253.2532 ze zmianami) zobowiązanie do uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z mocy prawa z chwilą zaistnienia sytuacji, z którymi ustawa wiąże powstanie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej tj. z chwilą wystawienia (sporządzenia) dokumentu. W cytowanym poniżej przepisie moment (chwila) powstania obowiązku zapłaty jest tożsamy z momentem uiszczenia opłaty skarbowej przez podmiot zobowiązany. Oznacza to, że podmiot zobowiązany powinien uiścić tę opłatę natychmiast z chwilą powstania obowiązku zapłaty (vide Komentarz do art. 6 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.00.86.960), [w:] Z. Ofiarski, Ustawy: o opłacie skarbowej, o podatku od czynności cywilnoprawnych. Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, 2003, wyd. II.).
Art. 6. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje:
Art. 7.(5) Opłatę skarbową od przedmiotów określonych w art. 1 ust. 1 wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty, a w przypadku, o którym mowa w art. 2 ust. 2, oraz od weksli – w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku zapłaty.
Odszkodowanie za wypadek w pracy. Kompendium wiedzy dla poszkodowanych
Polskie sądy coraz częściej orzekają o wysokich odszkodowaniach dla ofiar niesłusznego aresztowan...
Odszkodowanie za wypadek na chodniku
Postępowania odrębne – rodzaje postępowań
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?