Artur Klimkiewicz
- ul. Pileckiego 17/2, 20-091 Lublin
- arturklimkiewicz@gmail.com
- 503 138 356 | 518 445 012
Strona główna > Blog > Odszkodowanie za błąd lekarski i medyczny – poradnik i infografika
Prawo do odszkodowania za błąd w sztuce lekarskiej to temat, który w ostatnim czasie powraca niczym bumerang. Lekarze w polskich szpitalach są przeciążeni wielogodzinną pracą i z powodu zmęczenia częściej dopuszczają się uchybień. Zdarza się jednak, że błąd medyczny jest wynikiem nieszczęśliwego splotu okoliczności czy braku dostatecznej wiedzy o potencjalnych reakcjach organizmu pacjenta. Wyjaśniamy, kiedy można mówić o błędzie medycznym i kogo pozwać o wypłatę odszkodowania z tego tytułu.
Na wstępie należy podkreślić, że w języku potocznym pojęć „błąd w sztuce medycznej” i „błąd lekarski” używa się zamiennie. Tymczasem o ile błąd lekarski dotyczy błędów popełnionych przez lekarza, o tyle błąd medyczny jest pojęciem szerszym i może obejmować również te uchybienia, których dopuściły się osoby niebędące lekarzami.
Definicje błędu medycznego i błędu lekarskiego jako takie nie istnieją. Uznaje się jednak, że błąd medyczny (lege artis) to niezgodne z nauką medyczną nieumyślne działanie, czynność, zaniechanie albo zaniedbanie ze strony lekarza, pielęgniarki, położnej lub innej osoby wykonującej zawód medyczny polegające na naruszeniu zasad ostrożności przy czynnościach lekarskich i reguł ich przeprowadzania. Błąd w sztuce lekarskiej może obejmować:
Natomiast błąd medyczny rozumie się jako każde postępowanie obiektywnie sprzeczne z powszechnie przyjętymi zasadami ostrożności i należytej staranności. Błąd medyczny obejmuje lekarskie błędy diagnostyczne i terapeutyczne, a także:
Błędy lekarskie i medyczne, prowadzące do szkody i krzywdy pacjenta, skutkują odpowiedzialnością cywilną lub karną po stronie lekarza bądź podmiotu zarządzającego daną jednostką medyczną: szpitalem, przychodnią, poradnią specjalistyczną, prywatnym gabinetem lub inną placówką.
Gdy na skutek błędu medycznego albo lekarskiego doszło do uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia (w tym chorób jatrogennych, polegających na pogorszeniu się stanu fizycznego i psychicznego chorego) lub do śmierci pacjenta, poszkodowany na prawo domagać się wypłaty odszkodowania, zadośćuczynienia i renty.
Jeżeli błąd w sztuce lekarskiej albo błąd medyczny popełniono:
W obu przypadkach sprawę kieruje się następnie do sądu cywilnego. Trzeba także złożyć szereg dokumentów, potwierdzających poniesioną szkodę. Są to:
Często trzeba występować o prywatne opinie bądź dołączyć literaturę medyczną, np. gdy sprawa dotyczy zastosowania niewłaściwej terapii lub zabiegu.
Więcej informacji o tym, jakie dokumenty są potrzebne do odszkodowania za błąd medyczny i lekarski, przedstawiono w artykule Szczegółowy poradnik poszkodowanego dla osób ubiegających się o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę.
Ze szczególnym przypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy w wyniku błędu medycznego lub lekarskiego pacjent zmarł bądź znajduje się w bardzo ciężkim stanie. Wówczas zaleca się złożyć zgłoszenie podejrzenia popełnienia błędu do prokuratury, która powołuje własnych lekarzy orzeczników, mających na celu dowiedzenie, czy błąd ten rzeczywiście wystąpił.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami odszkodowanie powinno być proporcjonalne do wartości poniesionej szkody. Wysokość odszkodowania za błąd lekarski i medyczny jest więc każdorazowo ustalana indywidualnie, w odniesieniu do konkretnego przypadku i na podstawie dowodów w sprawie, czyli dokumentów, które składa się w celu otrzymania świadczenia. W związku z tym nietrudno się domyślić, że im dokładniej udowodni się szkodę oraz jej obecne i przyszłe skutki, tym wyższego odszkodowania można żądać.
Poszkodowany, który wskutek błędu doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, zgodnie z art. 444 k.c. ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, w tym za zwrot wszystkich poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji. Może także rościć o zadośćuczynienie za doznany ból i cierpienie. Jeżeli natomiast w wyniku błędu medycznego stał się niepełnosprawny czy utracił możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ma prawo żądać przyznania czasowej lub dożywotniej renty. Szczególne przypadki błędów medycznych opisaliśmy w artykułach odszkodowanie za błąd przy porodzie oraz odszkodowanie za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego.
W przypadku gdy błąd lekarski bądź medyczny spowodował śmierć pacjenta, zastosowanie ma art. 446 k.c. Wynika z niego, że poszkodowany, czyli osoba bliska zmarłego, może ubiegać się o odszkodowanie (w tym za zwrot kosztów leczenia i kosztów pogrzebu) oraz zadośćuczynienie (za cierpienie po stracie bliskiego). Jeżeli na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny albo był on jedynym żywicielem rodziny lub stale i dobrowolnie dostarczał środki do życia określonej osobie, poszkodowany ma także prawo do otrzymania renty. Okres przyznawania i wysokość renty są obliczane adekwatnie do potrzeb świadczeniobiorcy i dotychczasowych dochodów zmarłego.
Dochodzenie odszkodowań za błąd lekarski i medyczny może być skomplikowane. Nie wolno też zapominać, że zakłady ubezpieczeń nierzadko wypłacają poszkodowanym zdecydowanie za niskie odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę w stosunku do tego, co się im należy.
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i szansę na otrzymanie odszkodowania w pełnej kwocie, warto skorzystać z pomocy radcy prawnego specjalizującego się w sprawach cywilnych o odszkodowania. Kancelaria radcy prawnego Artura Klimkiewicza zapewnia poszkodowanym szerokie wsparcie w ubieganiu się o świadczenia: darmowe porady prawne, możliwość dojazdu do poszkodowanego, pomoc w zgromadzeniu dokumentacji oraz zastępstwo prawne i procesowe aż do całkowitego zakończenia sprawy i wywalczenia przysługujących pieniędzy.
Zderzenie czołowe – jak uzyskać wysokie odszkodowanie?
czytaj więcej >
Odszkodowanie dla Komendy, czyli kalkulator ludzkiej krzywdy
czytaj więcej >
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez zaparkowany na poboczu pojazd
czytaj więcej >
Czy za mózgowe porażenie dziecięce na skutek błędu medycznego należy się odszkodowanie?
czytaj więcej >
Komu i w jakich okolicznościach należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie lub skazanie?
czytaj więcej >
Firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, by wypłacić poszkodowanym jak najniższe odszkodowanie. Nie musisz się na to godzić i z odpowiednią pomocą możesz wywalczyć sprawiedliwe odszkodowanie za doznaną szkodę.